A billentyűzet sok olyan titkot rejt, amit a legtöbben még csak nem is sejtenek. Ez a cikk bemutat pár trükköt, amivel ezek a titkok lelepleződnek, és ami segítségével ki lehet bővíteni a billentyűzet funkcióit.
Változatlan? Nem probléma!
A billentyűzet használata igen egyszerű. Egyszerű volt régen, és egyszerű ma is. Nem kell vele mást tenni, csupán be kell dugni a gépbe, és már működik is.
Az elmúlt 20 évben is ezt kellett tenni vele, szinte semmit nem változott ez idő alatt. Igaz, hogy kerültek rá új gombok, de az működésében gyakorlatilag ugyanazt teszi, mint a legelső billentyűzet (IBM-klaviatúra, 1981.). Ha úgy vesszük, akkor a billentyűzetet elmaradottnak lehet nevezni, hisz míg más már többször kicserélődött, addig a billentyűzet a régi maradt. Számunkra ez persze hasznos, mert így megmaradtak olyan módszerek és programok, amelyek segítségünkre vannak a billentyűzet használatában.
Mi a helyzet az idegen karakterekkel?
Ma a szabványos magyar karakterek szerepelnek a billentyűzeteken, de ez nem volt mindig így. A szabványosítás előtt rengeteg féle kódkiosztással találkozhattunk, ezért különböző módszerekkel lehetett elérni az ékezetes betűket. Ma is el kell érni valahogy a billentyűzeten nem szereplő idegen nyelvű karaktereket, ezt pedig a numerikus tasztatúrás módszerrel tudjuk megtenni, ami már a DOS-os rendszerben is létezett.
Mire is jó az [Alt] billentyű?
Ha van egy karakter, ami nincs rajta a billentyűzeten, viszont ismerjük az ASCII-kódját, könnyű dolgunk van. Csupán annyit kell tennünk, hogy az [Alt] billentyű lenyomása közben beütjük ezt a 1, 2 vagy háromjegyű ASCII –kódot. Majd ha felengedjük az [Alt] billentyűt, megtapasztaljuk, hogy megjelenik az általunk keresett karakter.
Hogy érhetjük el a többi karaktert?
Az előző módszerrel csak a Latin-2-es kódlap karaktereit érhetjük el, ami nem tartalmazza a világ az összes karakterét. Ez esetben nekünk az Unicode karaktertáblára van szükségünk, ami viszont már igen. Ekkor megnyitjuk a Kellékekből a Karaktertábla nevű programot, ahol megtalálhatjuk a jelet, amit keresünk, majd ezt a megfelelő helyre bemásolva használhatjuk is. Ha máskor is szükségünk lesz erre a jelre, elég, ha megjegyezzük a karakter kódját, és így legközelebb nem kell megnyitnunk a Karaktertáblát.
„Alt+0nnn” formában a státuszsor jobb szélén megjelenhet a kijelölt karakter kódja. Ezt ismét az [Alt] gomb lenyomásával (és nyomva tartásával), majd a kód begépelésével érhetjük el.
„U+hhhh” formában, a Karaktertábla felett a kurzor pozíciójában, illetve a státuszsor bal oldalán mindig megjelenik az adott karakter Unicode-értéke is. Ilyen kódja minden karakternek van, tehát így biztosan el tudjuk érni a keresett karakterünket.
Már csak annyi a dolgunk, hogy elindítsuk a Regedit programot, majd nyissuk meg a Registry HKEY_CURRENT_USER mappát, majd a Control Panel, végül az Input Method mappát. Itt hozzunk létre egy új karakterláncot EnableHexNumpad néven, értéknek pedig adjunk 1-et.
Próbáljuk ki!
Tartsuk nyomva az [Alt] gombot, üssük be a numerikus tasztatúra [+] gombját, végül az alapbillentyűzeten üssük be a maradék 4 jegyet, majd engedjük fel az [Alt] karaktert. Ekkor megjelenik az adott karakter.
Egy egyszerűbb módszer
Ha az lenyomjuk [Alt Gr] gombot, és közben beütjük az [Ó] betűt, azzal a „farkincás” betűk (Ç, ş és Ş ) begépelésének első lépését tesszük meg. Ezután, ha egy kis c betűt gépelünk be, abból egy ç alakul. Ugyanezt lehet alkalmazni a többi hasonló betűnél is: [Alt Gr]+[Ó] →„C” = Ç. [Shift]+[C], →„s”= ş. [Shift]+[S]→ „S”= Ş.
A magyarban nem használt ékezetes betűk könnyű megjelenítése.
A funkciógombok alatti billentyűkön furcsa jelek találhatók: alsó és felső (dupla) vesszők, pontok, körök/körívek, „farkincák”. Ezek a holt gombok karakterei, amiket az [Alt Gr]-rel lehet megjeleníteni. Legalább egy szóközt is le kell üssünk utánuk, hogy előkerüljenek. Ha ezek után betűket ütünk le, akkor azokkal kombináltan, alájuk, feléjük kerülve, vagy azokat áthúzva jelennek meg. Sajnos csak néhány idegen betűvel működik a mószer– Å-t például nem lehet a [°] és az [A] kombinálásával összehozni –, ám érdemes először így próbálkoznunk.
Forrás: PcWorld (http://pcworld.hu/a-klaviatura-titkai-idomitsunk-billentyuzetet-20100326.html)
Kapcsolódó linkek:
http://manonet.hu/Gepiro-program/specialis-karakterek-begepelese.html
http://ojjektum.uhulinux.hu/~egmont/uhu-doc/keyboard/part2.html
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése