PC World Hírek

PC World TV

PC World Hardver Hírek

PC World Szoftver Hírek

nonstop Mobil

2010. március 21., vasárnap

Online bűnözés: az internet egy lehetséges veszélye


Károk, pénzveszteség, félelem, életveszély. Ezek a veszélyek mind leselkednek ránk az interneten is. Sőt, ott sokkal könnyebben a közelünkbe férkőzhetnek.

Számítógépes bűnözők térhódítása

2009-es biztonsági felmérések szerint az online működő bűnözők intenzívebben tevékenykednek, ennek következtében az adathalászatot is egyre könnyebben tudják elvégezni, azaz sokkal több adathoz tudnak hozzáférni.

Rengeteg a panasz, óriási a kár

Az IC3 (angolul: Internet Crime Complaint Center, azaz az Internetes Bűnügyi Panasz Központ) 2009-es statisztikái is ezt mutatják. Konkrétan 2008-hoz képest 22,3 %-kal növekedett az internetes bűnözések okozta bejelentések száma. Ez több mint 335ezer panaszt jelent. Ennél nagyobb gondot jelent az a kár, amit a bűnözések okoznak. Ugyanis a bejelentések számán kívül ennek nagysága is növekszik. Hogy ezt is konkretizáljuk: az összes 2009-es, az IC3 által ismert kár összesen 559,7 millió dollárban mérhető. Ebből levonható, hogy kétszerannyi kár keletkezett 2009-ben, mint 2008-ban online bűnözés által.

A csalásnak sok formája van

Az fordult elő legtöbbször, hogy a csalók az FBI nevében küldtek elektronikus levelet az áldozatnak, tehát az FBI-nak adták ki magukat, és így tévesztették meg a felhasználókat. Már kevesebbszer, de előfordult az is, hogy online fizetésekkel éltek vissza a bűnözők, hogy a felhasználók hitelkártyájával éltek vissza, illetve kéretlen elektronikus levelekkel szereztek meg adatokat.

A csalások eldurvultak, néha zsarolásba léptek át

Néha, sajnos azonban egyre többször a csalásból zsarolás lesz, amiket már programok segítenek.
Számos bejelentés van arról, hogy a felhasználót a magát bérgyilkosnak kiadó zsaroló fenyegette meg az interneten. A „bérgyilkosok” azzal fenyegetőztek, hogy a felhasználónak bántósása esik, kivéve, ha küld nekik egy bizonyos összeget.
Az „egyszerű csalások” is gondot okoznak természetesen. Sok felhasználó egy bizonyos szolgáltatás igénybevétele vagy egyéb célból egy megadott bankszámlaszámra pénzt fizetett be, de cserébe nem kapott semmit.

Amit tehetünk

Mi, felhasználók egyszerűen csak annyit tudunk tenni ez ellen, hogy nagyon elővigyázatosnak, megfontoltak leszünk az interneten, bármennyire veszélytelennek tűnik az, amit ott teszünk. Ezek a bűnözők ugyanis az emberi hiszékenységet használják ki, amivel rengeteget veszíthetünk.

Forrás: PcWorld (http://nonstopuzlet.hu/netre-koltoztek-a-zsarolok-20100318.html)

Linkajánló:
http://www.gyulanet.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=2480:nem-csoekken-az-online-bnoezes-aranya&catid=42:kitekint&Itemid=61
http://www.jogiforum.hu/hirek/15660
http://www.sg.hu/cikkek/14176/az_internetes_bunozes_toplistaja
http://hvg.hu/Tudomany/20091015_internetes_bunozes_adathalasz_biztonsag

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése