3D-s filmezés otthon, a televízió előtt? Vajon valóban lehetséges? A Samsung 3D-s szettje most bemutatja a lehetőségeket
Teszt
Senki se gondolta volna, hogy ilyen hamar ki lehet próbálni a tévégyártók 3D-s termékeit, ráadásul már az év első felében. Igaz, hogy már az év elején adták ki a promóciós anyagokat a cégek, sőt már személyes tapasztalatokat is gyűjthettünk a különböző megoldásokról, de azt, hogy máris saját környezetünkben tudjuk kipróbálni a Samsung 3D-s csomagját, még nem is reméltük. A csomag tartalma: Samsung BD-C6900 Blu-ray lejátszó, egy 46 hüvelykes C7000-res LED-es LCD tévé, egy aktív shutteres Samsung 3D-s szemüveget és néhány Blu-ray film. Csak egy 3D-s film volt közöttük, de ez elegendő volt ahhoz, hogy megtudjuk, hogy a beüzemelésben nincs különbség a hagyományos eszközöktől, viszont, hogy a térhatást elérhessük, 1.4-es HDIM szükséges (1.3 helyett).
3D-s Blu-ray lemez kipróbálása
A lemez a Derült égből fasírt animációs promóciós lemeze volt. Ez a film jár a Samsung 3D képes lejátszó mellé. Azért egy animációs filmet raktak mellé, mert ezek a filmek – a hagyományos filmekkel ellentétben – utólag is könnyen alakíthatók kétdimenziósból háromdimenzióssá. Ennek az előnyüknek köszönhetik, hogy a gyártók ezeket a filmeket fogják 3D-ssá alakítani, majd megjeleníteni.
Ugyanolyan élvezhető lesz, mint a mozikban?
A látvány a képernyőn keresztül nagyon hasonlít a moziban átéltekhez. (Ugyan a kipróbálható anyag nem volt túl hosszú, csupán pár perces, ezt mégis le lehetett szűrni belőle.) De vajon a tévé vissza tudja adni azt az élményt, amit a mozikban is tapasztalunk? Hiszen a tévé a mozivászonhoz képest sokkal kisebb képátlójú. Ez valóban probléma lehet, a 46 hüvelyknél kisebb képméretnél valóban nem lehet élvezni a 3D-s filmet, de efelett már valóban a mozihoz hasonló lesz az élmény.
Kész filmek átalakítása háromdimenzióssá
Nehéz dolga lehetett a Samsung mérnökeinek, mégis létrehozták a Samsung 46C7000 egyik újítását, ami képes a kétdimenziós anyagokat háromdimenziósra átalakítani, és megjeleníteni. Természetesen ez a módszer se tökéletes még, hiszen nem lehet vele elérni ugyanazt a térbeli mélységet, mint amik azoknál a filmeknél tapasztalhatóak, amik háromdimenziósan jöttek létre, vagy amiket hosszas átalakítás során háromdimenzióssá alakítottak át. Sőt az is kiderül, hogy az algoritmust nem merték túl agresszívre alakítani, mert az élek elcsúsztatásánál apró bizonytalanságokat lehet észlelni. Ez az újítás inkább átmenetet képez a 2D és a 3D között. Nem tesz mást, mint hogy kicsit kiemeli az előteret, mélységet ad a képnek, ami nem mindenhol ugyanolyan látványos. Az biztos, hogy nem szabad a moziban tapasztalt effektekre számítani.
A Samsung UE46C700 extrái, újításai
A vékony edgelit LED háttérvilágítással rendelkező 200 hertzes 600 ezer forintos Samsung UE46C7000 tévé még nem a végleges változat, mégis rengeteg extrával rendelkezik:
- A már említett 3D-átalakítás
- DLNA kompatibilis, USB porttal és hálózati kapuval rendelkező belső médialejátszó (Media Play): képes DTS kódolásra, viszont még nem tökéletes
- Samsung Apps, más néven az Internet@TV: Az elnevezés az internet és a tévé kapcsolatára utal, ugyanis ha a tévét az internetre csatlakoztatjuk, akkor olyan internetes alkalmazásokat érhetünk el bármiféle lábbal végezendő mozgást nélkül, mint a YouTube, Facebook, Picasa, Twitter, Skype, PokerStars.
Samsung BD-C6900-as Blu-ray lejátszó
A lejátszóval meg lehetünk elégedve, mert halk, gyors, szép is egyben. Szépségének egyik oka, hogy a tetején, egy kis ablakon be lehet látni az optikai meghajtó belsejébe. A készülék érintőgombos, analóg vonalszintű RCA hangkimenettel, USB-vel és LAN kapuval rendelkezik, utóbbi kettő pedig ugyanúgy működik, mint a hagyományos tévéknél. A LAN kapuhoz viszont szükség van BD Live 2.0 kihasználáshoz.
3D szemüveg
A szett tartalma volt még egy shutteres Samsung 3D-s szemüveg is, ami –értelem szerint – ugyanúgy a shutteres elven működik, mint az eddig ismert szemüvegek. A módszer lényege, hogy a szemüveg mindkét lencséjébe LCD-elem van beépítve, ami egyszer a jobb, egyszer a balé lencsét sötétíti el. A szinkronizálás az infravörös vevőegységnek köszönhető, a mi a szemüveg keretébe van beépítve. A szemüveg egyelőre gombelemmel működik, de a tervek szerint a végleges változat majd újratölthető lesz. Előnye, hogy ha az infravörös vevőegység nem kap elegendő jelet, azonnal energiatakarékos üzemmódba kapcsol. Még egy pozitívum –ami valószínűleg inkább a Samsung tévének köszönhető, mint a szemüvegnek – hogy az a vibrálás, amit a shuttertechnológia okoz, itt kevésbé lehetett látni.
3D. Lesz vagy nem, kell vagy nem, jobb lesz vagy nem?
Arra a kérdésre, hogy most szükség van-e a 3D-s technikára az a válasz, hogy még nem. Még korai lenne váltani, hiszen még csak az év közepén fognak megjelenni az első Blu-ray kiadványok. Sok függ a filmkiadóktól, hiszen nekik kell felfigyelni a technológiára, és használni azt. Sok lehetőség rejtőzhet a 3D-ban, viszont elrontani is könnyű egy 3D-s élményt, hiszen egy gyengébb anyag nem igazán élvezhető.
De amint átváltunk a 3D-ra, az biztos, hogy a mozis és a tévés szokások alaposan kicserélődnek.
Forrás: PcWorld (http://pcworld.hu/velemeny-kell-nekunk-a-3d-teve-20100503.html)
Kapcsolódó linkek:
http://www.technet.hu/notebook/20080207/szedito_3d_tv_a_samsungtol/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése