PC World Hírek

PC World TV

PC World Hardver Hírek

PC World Szoftver Hírek

nonstop Mobil

2010. március 21., vasárnap

Online bűnözés: az internet egy lehetséges veszélye


Károk, pénzveszteség, félelem, életveszély. Ezek a veszélyek mind leselkednek ránk az interneten is. Sőt, ott sokkal könnyebben a közelünkbe férkőzhetnek.

Számítógépes bűnözők térhódítása

2009-es biztonsági felmérések szerint az online működő bűnözők intenzívebben tevékenykednek, ennek következtében az adathalászatot is egyre könnyebben tudják elvégezni, azaz sokkal több adathoz tudnak hozzáférni.

Rengeteg a panasz, óriási a kár

Az IC3 (angolul: Internet Crime Complaint Center, azaz az Internetes Bűnügyi Panasz Központ) 2009-es statisztikái is ezt mutatják. Konkrétan 2008-hoz képest 22,3 %-kal növekedett az internetes bűnözések okozta bejelentések száma. Ez több mint 335ezer panaszt jelent. Ennél nagyobb gondot jelent az a kár, amit a bűnözések okoznak. Ugyanis a bejelentések számán kívül ennek nagysága is növekszik. Hogy ezt is konkretizáljuk: az összes 2009-es, az IC3 által ismert kár összesen 559,7 millió dollárban mérhető. Ebből levonható, hogy kétszerannyi kár keletkezett 2009-ben, mint 2008-ban online bűnözés által.

A csalásnak sok formája van

Az fordult elő legtöbbször, hogy a csalók az FBI nevében küldtek elektronikus levelet az áldozatnak, tehát az FBI-nak adták ki magukat, és így tévesztették meg a felhasználókat. Már kevesebbszer, de előfordult az is, hogy online fizetésekkel éltek vissza a bűnözők, hogy a felhasználók hitelkártyájával éltek vissza, illetve kéretlen elektronikus levelekkel szereztek meg adatokat.

A csalások eldurvultak, néha zsarolásba léptek át

Néha, sajnos azonban egyre többször a csalásból zsarolás lesz, amiket már programok segítenek.
Számos bejelentés van arról, hogy a felhasználót a magát bérgyilkosnak kiadó zsaroló fenyegette meg az interneten. A „bérgyilkosok” azzal fenyegetőztek, hogy a felhasználónak bántósása esik, kivéve, ha küld nekik egy bizonyos összeget.
Az „egyszerű csalások” is gondot okoznak természetesen. Sok felhasználó egy bizonyos szolgáltatás igénybevétele vagy egyéb célból egy megadott bankszámlaszámra pénzt fizetett be, de cserébe nem kapott semmit.

Amit tehetünk

Mi, felhasználók egyszerűen csak annyit tudunk tenni ez ellen, hogy nagyon elővigyázatosnak, megfontoltak leszünk az interneten, bármennyire veszélytelennek tűnik az, amit ott teszünk. Ezek a bűnözők ugyanis az emberi hiszékenységet használják ki, amivel rengeteget veszíthetünk.

Forrás: PcWorld (http://nonstopuzlet.hu/netre-koltoztek-a-zsarolok-20100318.html)

Linkajánló:
http://www.gyulanet.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=2480:nem-csoekken-az-online-bnoezes-aranya&catid=42:kitekint&Itemid=61
http://www.jogiforum.hu/hirek/15660
http://www.sg.hu/cikkek/14176/az_internetes_bunozes_toplistaja
http://hvg.hu/Tudomany/20091015_internetes_bunozes_adathalasz_biztonsag

2010. március 20., szombat

Patch problémák: hibajavítás a számítógépen


A Secuina szerint túl sok programot kell frissítenie egy felhasználónak, ezért erre kifejlesztették a megoldást: PSI, aminek segítségével kiszűrhetjük a frissítendő programokat.

Mi az a Secuina PSI?

A Secuina PSI (angolul: Personal Software Inspector, azaz: Személyes Szoftver Ellenőrző) egy ingyenes alkalmazás, aminek a népszerűsége egyre csak növekszik. Ennek az az oka, hogy segít a felhasználóknak a javítandó programok kiválasztásában.
A szoftver az összes feltelepített alkalmazást vizsgálja, és ha azt veszi észre, hogy az általa ellenőrzött programnak nem az adott számítógépen található verzió a legfrissebb változata, akkor felajánlja a frissítést. A frissíthető programokat egy listában gyűjti össze. Ebből ki lehet választani, amiket frissíteni szeretnék, majd a Pached gombra rákattintva utasíthatjuk, hogy letöltse a frissítést.
Ezen kívül érdekes dolgokat lehet felfedezni az alkalmazás által összegyűjtött és szolgáltatott adatok révén.

Túl gyakran kéne javítani

A PSI által gyűjtött adatok közül kiválogatták azokat, amik január utolsó hetében keletkeztek, majd ezeken elemzéseket végeztek.
Azt fedezték fel, hogy a PSC felhasználók számítógépén 22 különböző fejlesztő 66 különböző szoftverje található. Emiatt sokkal nehezebb a biztonsági frissítések kezelése. Egy átlagos felhasználónak évente 75 hibát kéne kijavítania a számítógépén, azaz körülbelül egy szoftvert kéne javítani naponta.

A Secunia műszaki igazgatójának véleménye

"Nem lehet elvárni a felhasználóktól, hogy megismerjék az összes frissítési mechanizmust, és túl sok időt töltsenek a hibajavításokkal." - mondta Thomas Kristensen. Véleménye szerint a felhasználók többsége nem foglalkozik eleget a frissítésekkel, emiatt a számítógépet sokkal könnyebb megtámadni.

A PSI jelenlegi változatának születése

A Secunia felmérése arra is rámutat, hogy egy felhasználónak 22 féle frissítési módszert kéne alkalmaznia, ez pedig sok. Ezért a Secunia a szoftverfejlesztő vállalatokkal közösen ki szeretett volna alakítani egy egységes, könnyen használható patch-elési eljárást. A fejlesztők azonban meg se fontolták az ötletet. A Secunia ezért úgy döntött, hogy létrehozza a PSI jelenleg is működő változatát.

PSI 2.0 és PSI online

Már készül a PSI 2.0, cél az alkalmazások 70-80%-ának automatikus javítása. A tesztverzió hamarosan elérhető lesz, megjelenni csak 2010 végére fog. Az ígéretek szerint ingyenes program lesz.
A PSI online változata is ingyenes, gyors, és az Isidor Biztonsági Központ weboldaláról is elérhető.

Forrás: Pcworld (http://nonstopuzlet.hu/kaoszt-okoz-a-sok-patch-20100309.html)

Linkajánló:
http://holo-media.hu/wordpress/index.php/2009/02/12/ajanlott-cucc-secunia-psi/
http://logout.hu/cikk/frissito_programok/teljes.html
http://www.origo.hu/techbazis/szamitogep/20080404-secunia-psi-a-szoftverlyukak-reme.html
http://www.szoftverbazis.hu/szoftver/secunia-psi--free-v1-0-0-4-ET13.html